Anasayfa > Kurumsal > TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK ZEYBEK, İZMİR’İN İLK VE TEK KUVAYI MİLLİYE MÜZESİNİ AÇTIK

TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK ZEYBEK, İZMİR’İN İLK VE TEK KUVAYI MİLLİYE MÜZESİNİ AÇTIK


İlçemize kazandırdığımız T.C. Tire Belediyesi Kuvayı Milliye ve Zeybek Müzemizle; kuvayı milliye kahramanlarının aziz hatırasını ve kültürel miraslarımızı yaşamasını sağladık.

Müzemizde; erken dönem zeybeklik kültüründen Kuvayı Milliye’nin zaferle sonuçlandığı güne dek Küçük Menderes Havzası’nda faaliyet göstermiş birçok zeybek ve Kuvayı Milli Mensubunun yanı sıra Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatük’le alakalı bilgi, belge ve materyallere yer verdik.

İki katlı olan müzemizin alt katı, zeybeklerin yüzlerce yıllık tarihi serüvenlerine ve kültürel birikimlerine; üst katı ise Milli Mücadele Dönemi'ne ayırdık. Tematik odalarda; zeybeklere ve Kuvayı Milliye savaşçılarına ait orijinal silahlar, kıyafetler, aksesuarlar, askeri malzemeler ve efemeralara yer verdik. Ait oldukları dönemlerin şartlarına birebir uygun cansız mankenlerle ve detaylı bilgi panolarıyla da görsel bir zenginlik kazandırdık. Ayrıca araştırmacıların kullanımına yönelik yüzlerde akademik kaynağa, binlerce fotoğrafa ve on bine yakın arşiv belgesine de ulaşma imkanı sunduk.

Tire Kurtuluş Mahallesi Türkocağı Caddesi'nde bulunan tarihi “Doktor Nihat Bulguç Konağı”nda kurulan müzemizde, açtığımız günden bu yana yerli yabancı birçok ziyaretçi ağırladık.


 
 

HIZLI MENÜ & BİZE ULAŞIN