Anasayfa > İlçemiz Tire > Kent Müzesi

Kent Müzesi

T.C.TİRE BELEDİYESİ KENT MÜZESİ

İlçemiz Tire

..Tire Şehir merkezinde, Cumhuriyet meydanı üzerinde yer alan müze binamız; 1955 yılında Mimar Can Egeli tarafından inşa edilmiştir.2011 yılına kadar Belediye binası olarak kullanılmasının ardından,15 Ekim 2014 tarihinden itibaren Tire Belediyesi Kent Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Tire halkı tarafından bağışlanan birbirinden değerli nesnelerle geçmiş yüzyıla ait günlük yaşamdan kesitlerin sunulduğu müzemizde Tire'de yetişmiş sanatçı, sporcu, ilim ve devlet adamlarının bilgilerinin yanısıra geleneksel el sanatlarımızdan urgancılık, beledi dokuma, bakırcılık, körüklü çizmecilik, keçecilik, semercilik, nalıncılık, yorgancılık ve hasırcılık alanlarında ustalarımız tarafından eserler üretilmeye devam edilmektedir. Müzemizin açık sergi alanında ise gene halkımız tarafından bağışlanan otomobiller sergilenmektedir.

2014 Tarihi Kentler Birliği Uygulama Ödülü ve 2017 Tarihi Kentler Birliği Müze Özendirme Ödülü sahibi olan, yaklaşık 4000 yıllık tarihi,yetiştirdiğini ilim insanları,bereketli toprakları ve gelişen sanayisiyle,Roma ve Bizans'ın önemli din merkezlerinden, Aydınoğulları Beyliği başkenti,Osmanlı İmparatorluğu Aydın sancak merkezi , Evliya Çelebi'nin 'Şehr-i Muazzam,Taht-ı Kadim'olarak nitelendirdiği Yeşil Tiremizin yakın tarihine ışık tutmaya ve geleneksel el sanatlarını yaşatmaya çalıştığımız müzemize siz değerli misafirlermizi bekliyoruz.

https://www.tirekentmuzesi.org

Coğrafi İşaret Çalışmaları

İlçemiz Tire Yüzlerce yıllık kadim mirası bağrında yaşatan, Şehr-i Muazzam Tahd-ı Kadim Tire’nin mirasını adım adım kamuoyuyla tescilleyerek paylaşan T.C. Tire Belediyesi Müze Müdürlüğü yepyeni bir protokolü daha geçtiğimiz hafta hayata geçirdi. Tire’nin kültürel mirasına yönelik yeni tanıtım modeli içerisinde yer alan yöreye ait somut ve somut olmayan kültürel mirasının, hem ulusal hem de uluslararası boyutta duyurmak adına toplu “Coğrafi İşaret” çalışmalarını resmen başlattı. İlk olarak Tire’nin Kahrat Köyü’nde üretimine yüzyıllardır devam edilen “Tire Kahrat Ekmeği” ile tescil çalışması için gerekli olan belgeler titiz saha çalışmaları sonucunda derlenip hazırlanmaya başlandı. Kısa sürede çalışmalar sonuçlandırıldığında Tire’nin kazandığı 3.coğrafi işaret olacak. Ardından ve eşzamanlı yürütülen diğer Tire’ye ait Coğrafi İşaret çalışmaları da önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacak.

HIZLI MENÜ & BİZE ULAŞIN