Anasayfa > Hizmet Rehberi > Tiyatro

Tiyatro

Tiyatro

TİRE BELEDİYESİ TİYATRO TOPLULUĞU KURSLARI


YARATICI DRAMA VE OYUNCULUK GRUBU

İlköğretim birinci sınıf öğrencilerinden ortaöğretim sekizinci sınıf öğrencilerine kadar olan yaş aralığının yer aldığı grubumuzda, dikkat ve algı çalışmaları üzerinden çocuklarımızın hayal dünyasını geliştirmek, özgüvenlerini arttırmak ve uygulama becerisi kazandırmak üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Drama çalışmalarının ardından masal anlatımı ve çeşitli sunumlarla yapılan yorumlama ve gözlem çalışmaları ile çocuklarımızın bir sonraki grup olan temel oyunculuk grubuna geçişin temel çalışmaları yapılmaktadır.

TEMEL OYUNCULUK GRUBU

Lise düzeyi öğrencilerin ve yetişkin katılımcıların yer aldığı temel oyunculuk grubumuzda, katılımcılarımızla ses-nefes, duruş, dikkat, senkronizasyon, doğaçlama, diyafram, yorumlama, dramaturgi, tirad ve diyalog çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Yaş gruplarına göre farklı sınıflarda eğitim alan katılımcılarımız, tiyatro oyunculuğu üzerine önce yanlış bildiklerini düzeltme daha sonra ise bilinmesi gereken temel eğitimleri alarak bir oyun çıkarmaya hazır hale gelmeleri sağlanmaktadır.

OYUN - PROJE GRUBU

‘’Yaratıcı drama ve oyunculuk’’ ya da ‘’temel oyunculuk’’ grubunda eğitimlere katılmış ve en az bir seneyi tamamlamış olan katılımcılarımızın yer aldığı oyun-proje grubunda; katılımcılarımızın hayallerini sahneye aktarabilmesi adına ‘’hikâye yazma’’ çalışmaları ve ‘’hikayemizi oyuna dönüştürelim’’ çalışmaları ile oyun yazma atölyesi yapılmaktadır. Yazılan oyunlar, yazan katılımcılar tarafından fonetik ve dramaturgi çalışmaları yapılarak masa başında okuma ve yorumlama provalarına başlar. Katılımcıların süreç içerisindeki durumlarına göre oyun sahnelenmesi için reji provalarına geçilir. Sürecin başarılı olması halinde oyun seyirci karşısında gösterime çıkar.

KONSERVATUAR VE GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ OYUNCULUK BÖLÜMÜ SINAVLARINA HAZIRLIK GRUBU

Üniversitelerin oyunculuk bölümleri yetenek sınavlarına hazırlanmak isteyen katılımcılarımızın yer aldığı grubumuzda, ses-nefes, diyafram, fonetik, doğaçlama, yorumlama, metin analizi çalışmalarının ardından sınavlarda istenen koşulları yerine getirmek üzere, isteğe bağlı olan komedi ve trajedi türünde birer adet tirad ve okulların zorunlu olarak istediği tirad çalışmaları yapılmaktadır. Çalışmalarımız birebir eğitim şeklinde başlarken, tirad çalışmaları ile beraber grup çalışmasına dönmektedir. Birebir yapılan eğitimlerde katılımcıların birbirinden etkilenmesi önlenmeye çalışılırken, grup çalışması olan eğitimlerde birbirlerini yorumlayarak gözlem ve yorumlama yeteneklerini geliştirmek amaçlanmaktadır.

DAHA FAZLA GÖRSEL

HIZLI MENÜ & BİZE ULAŞIN