Anasayfa > Hizmet Rehberi > Cenaze Defin İşlemleri

Cenaze Defin İşlemleri

CenazeDefin

Sağlık kurumlarında veya sağlık kurumları dışında gerçekleşen ölüm halinde ölüm belgesinin ilgili kurumca düzenlenmesinin ardından; cenazelerin taşınması, yıkanması, kefenlenmesi, defnedilmesi ve defin işleminin kayıt altına alınmasına yönelik hizmetler Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı Defin Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmektedir. Alo 188 Cenaze Hizmetleri Hattı haftanın her günü 24 saat, resmi ve dini bayram günleri de dâhil olmak üzere kesintisiz hizmet vermekte olası bir  vefat durumunda ücretsiz aranarak cenaze ve defin işlemlerine ilişkin yardım alınabilmektedir. Alo 188 Cenaze Hizmetleri Hattı aracılığı ile tüm vatandaşlarımızın şikayet ve talepleri anında değerlendirilmektedir. Vatandaşlarımızın acılı günlerinde yanlarında olarak daha hızlı ve doğru hizmeti vererek acılarını bir nebze de olsa hafifletmek ilkemizdir. Gerçekleştirilen cenaze ve defin işlemlerine ek; kurumumuzca taziye evlerine pide ve ayran ikram edilmektedir.

Cenaze Anında İlk Yapılması Gerekenler; Ölüm olayı evde meydana gelmiş ise; Alo 188 Cenaze Hizmetleri Hattı aranarak vefat durumuna ilişkin bilgi verilir. Vatandaşlarımız Alo 188 Cenaze Hizmetleri Hattı tarafından bağlı bulunulan İlçe Belediye Tabipliğine yönlendirilir ve aynı zamanda cenazenin bulunduğu bölgeye cenaze aracı gönderilir. Eve gelen tabibin düzenlenmiş olduğu Ölüm Belgesi ile  birlikte defin kaydı yapılması ve yıkama - kefenleme işlemleri için cenaze aracı ile cenazenin morga alınması sağlanır. Ölüm olayı hastanede meydana gelmiş ise; hastanenin düzenleyeceği ölüm belgesi alındıktan sonra cenaze, Daire Başkanlığımıza bağlı şefliklerde gömüye hazırlanacaksa( yıkama, kefenleme) Alo 188 Cenaze Hizmetleri Hattı aranarak araç talep edilir. Ölüm olayı adli vaka ise; Adli Tıp Morgunda otopsisi tamamlanan cenazeler için Adli Tıp Kurumunca düzenlenen Ölüm Belgesi alınır. Alo 188 Cenazı Hizmetleri Hattı aranarak araç talep edilir. Cenaze yurt dışından geliyor ise; havalimanı doktorunca düzenlenen Ölüm Belgesi alınır; havalimanındaki teslim işlemleri tamamlandıktan sonra Alo 188 Cenaze Hizmetleri Hattı aranarak araç talep edilir. Cenazeye ilişkin ölüm belgesi ile birlikte Defin İşleri Şefliği tarafından defin kaydı gerçekleştirilir. Ölüm Belgesi olmayan cenazeler personellerimizce teslim alınmaz. 

Cenazenin Defnedileceği Mezarlık Seçimi, vatandaşlarımızın talebi doğrultusundaki mezarlıklarımıza defnedilmektedir. Ancak; ilimiz merkezindeki mezarlıklardan aile kabri dışında, cenaze defnine müsait alan kalmadığı durumlarda, gömüye açık ve ikamet yerleri yakınlığı göz önünde bulundurularak, vatandaşlarımızın talebine yönelik bir hassasiyetle mezarlıklara gömü yapılmaktadır. Üste Gömü Koşulları Cenazenin daha önce ölmüş bir yakının üstüne defin edilmesi için ilk gömü tarihinden itibaren en az 5 (Beş) yıl geçmiş olması şartı aranır. Üste gömü yapılacak olan kabrin başında mutlaka okunabilir bir baş taşı olmalı ve müdüriyet kayıtları ile baş taşındaki bilgilerin birbirini doğrulaması gereklidir. Üst gömü; gömülü olanın 1.(birinci) derecedeki yakınından veya varislerinden muvafakat alınarak gerçekleştirilir. Aile Kabri Satın Alınması Aile kabri almak isteyen vatandaşlarımız, Defin Hizmetleri Şube Müdürlüğümüze nüfus cüzdanları  ile şahsen başvurarak, aile kabri satışımızın olduğu mezarlıklarımızdan olmak şartı ile çok kısa süre içerisinde işlemleri tamamlanmaktadır.Önceden alınmış aile kabirleri ve boş mezar yerine defin işlemi yapabilmek cenazenin, önceden satın alınmış boş yere veya aile kabrine gömülmesi için, boş mezar yeri veya aile kabri tahsis belgesinin aslının defin işlemleri sırasında Cenaze işleri Şefliklerimize ibraz edilmesi zorunludur. Belge ibraz edilmemesi durumunda o günkü rayiç bedeli ödenerek işlem yapılır. Daha sonra belgenin bulunması durumunda dilekçeyle Daire Başkanlığına başvuru yapılır, değerlendirme sonucu para iadesi yapılabilir. Cenazelerin Şehir Dışına Nakledilmesi Cenazenin bir başka ile naklin talep edilmesi durumunda Türk Havayollarının yurtiçinde anlaşması bulunan havalimanlarına ücretsiz nakil hizmeti verilmektedir. Ayrıca araç ile Manisa, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Denizli, Muğla, Uşak, Kütahya, Afyonkarahisar, Eskişehir, Bursa, Çanakkale, Isparta ve Burdur illerine cenaze aracı ile ücretsiz nakil işlemi yapılmaktadır.

Defnedilmiş olan cenazenin başka bir mezara nakledilmesi defin işleminin üzerinden 5 yıl geçmesi durumunda başka bir mezara nakledilmesi talep edilen cenazeler için Merkez Gasilhane Şefliğimize dilekçe ile başvurularak gerekli formlar doldurulur  ve bağlı bulunan İlçe Belediyelerinin Sağlık İşleri Müdürlüklerinin onayı alınarak cenaze mezardan çıkarılır. İlaçlanır ve taleo edilen diğer mezara dini usullere uygun olarak defin işlemi yapılmaktadır. Zaruri ve adli durumlarda 5 yıl bekleme süresi aranmaz.

HIZLI MENÜ & BİZE ULAŞIN