Haberler | TİRE MÜZESİ İÇİN GİRİŞİMLER DEVAM EDİYOR
13
TEMMUZ
TİRE MÜZESİ İÇİN GİRİŞİMLER DEVAM EDİYOR

İL KÜLTÜR TURİZM MÜDÜRÜ KAYMAKAM ÇOBANOĞLU VE BAŞKAN DURAN'IN DAVETİ ÜZERİNE TİRE BELEDİYESİ'NE AİT TARİHİ BİNALARDA İNCELEMELERDE BULUNDU 

Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu ve Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran'ın Tire Müzesi'nde bulunan envanterlerin Tire 'de kalması için girişimleri devam ediyor. 

Bilindiği üzere Tire Müze binasının depreme dayanıksız raporu nedeniyle yıkımı ve envanterlerin, yeni müze binası yapılana kadar çevre il ve ilçelere gönderilmesi gündeme gelmişti. Bunun üzerine Kaymakam Çobanoğlu ve Başkan Duran harekete geçmiş, farklı çözüm yolları aramaya başlamış, Başkan Duran etnoğrafik eserlerin yeni kurulacak Tire Kuvayi Milliye ve Zeybek Müzesinde sergilenmesini, arkelojik eserlerin de Tire'de uygun görülen bir yerde himaye edilmesini talep etmişti. 

Tire Müzesi envanterlerinin Tire'de kalması için girişimlerde bulunan Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu ve Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta'yı bizzat davet ederek Tire'de ağırladı. 

Kaymakam Çobanoğlu, Başkan Duran ve Karaçanta yeni binası yapılana kadar envanteri ve yönetimi ile birlikte Tire Müzesi'nin konuşlanabileceği Tire Belediyesi'ne ait Bedesten, Kirazoğlu Konağı, Dr. Nihat Bulguç Evi
Mehmet Çeltik Evi, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait, Eski Mezbaha Binası ve Diyanete ait Yavukluoğlu Külliyesi'nde incelemelerde bulundu. İzmir Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü Uzmanlarının da eşlik ettiği ziyarette bahsi geçilen yerlerin fiziki şartları, kapsadığı alan ve ulaşım yolları incelendi. 

Tire Müzesi Müdürü Ali Sinan Özbey, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Duygu Hazırol, Kent Müzesi Müdürü Gülşen Özek Bilici, Tire Müzesi Uzmanı Faruk Tekin, Tire Belediyesi Kent Arşivi Sorumlusu Ali Özçelik de incelemeler sırasında İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta'ya bilgi verdi.

Haberin Diğer Fotoğrafları
İletişim Merkezi : 0(232) 512 10 59
Fax : 0(232) 511 20 77
Cumhuriyet Mahallesi 29 Ekim Caddesi No:19
İletişim Merkezi : 0(232) 512 10 59
Fax : 0(232) 511 20 77
Cumhuriyet Mahallesi 29 Ekim Caddesi No:19
logo

T.C. Tire Belediyesi

Tüm hakları sakladır. 2019 © T.C. Tire Belediyesi