Tire Belediyesi Tarihe Sahip Çıkıyor

alt

16. YÜZYILDAN MİLLİ MÜCADELEYE ZEYBEKLER VE TİRE TARİHİ YAPILAN PANELLE ANLATILDI.

Tire Belediyesi ilçe tarihine sahip çıkmaya devam ediyor. Tarihin her döneminde var olan ilçenin, tarihi yapılarına sahip çıkıp restorasyon çalışmaları ile yetinmeyen Tire Belediyesi, ilçenin tarihi için araştırma ve çalışmalarını sürdürüyor. İlçenin kültürel ve tarihsel yapısı ile ilgili şu ana kadar pek çok sempozyum düzenleyen Tire Belediyesi son olarak bir panel ile daha Tirelilerin karşısına çıktı. 16 Yüzyıldan Milli Mücadele'ye Zeybekler ve Tire Tarihi yapılan bir panel ile Tirelilere anlatıldı.

Tire Belediyesi Konferans Salonunda yapılan panele, Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale, Tire Belediye Başkan Yardımcısı Mengü Önler, Genel Koordinatör Orhan Albayrak, Dış İlişkiler Koordinatörü Murat Sanus, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Turhan Eke, Araştırmacı Yazar Munis Armağan ve çok sayıda araştırmacı ve davetli katıldı.

16. Yüzyıldan Milli Mücadele'ye Zeybekler ve Tire Tarihi paneline konuşmacı olarak Adnan Menderes Üniversitesinden Yrd. Doç. Mehmet Başaran ve öğretim görevlisi Ali Öztürk katıldı. Tire ile ilgili şu ana kadar birçok araştırma yapan, kitapları basılan Mehmet Başaran ve öğretim görevlisi Ali Öztürk yaklaşık 1,5 saat boyunca Tire çevresindeki milli mücadele ve zeybekler dönemini anlattı. Panelde Osmanlı Dönemi'ndeki asayiş sorunları ve sonrasında zeybeklerin dağa çıkması, yaşanan sıkıntılar ve Osmanlı’nın zeybeklerle mücadelesi anlatıldı. Osmanlı Dönemi'nde eşkıya olarak adlandırılan; adam kaçırma, ev, han basma, kervan yağmalama gibi faaliyetlerde bulunan zeybeklerin söz konusu vatan olduğunda nasıl birlik olduğu ve milli mücadelede yer aldığı ifade edildi.

BAŞKAN ÇİÇEK ‘’TÜM ARAŞTIRMACI, TARİHÇİ YAZARLARI İLÇEMİZE DAVET EDİYORUM’’

Panelin sonunda konuşmacılara teşekkür etmek için sahneye çıkan Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, ‘’Tire Belediyesi olarak tarihimize sahip çıkıyoruz, çıkmaya da devam edeceğiz. İlçemizin tarihin bir döneminde değil, Antik Yunan, Roma, Bizans, erken beylikler dönemi, Selçuklular, Aydınoğlu ve Osmanlı olmak üzere tarihin her döneminde yer almıştır. Tiremizde sadece tarihi yapıları gezmek için bir gün yetmez. Bu kent civardaki diğer kentler gibi tarihi tek dönemle temsil etmemektedir ve daha fazla turistik aktiviteyi hak etmektedir. Ben tüm araştırmacı, tarihçi yazarları ilçemize davet ediyorum, burası adeta bir açık hava müzesidir’’ diyerek sözlerine şöyle devam etti "Kutuhan çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor, aynı şekilde Arasta da öyle, buralar bittiğinde çarşının çehresi değişecek. Yalınayak Hamamı restorasyonunu bitirdik çok yakında hizmete girecek. Bedesten bitti diyebiliriz sadece çevre düzenlemesi kaldı. Biz, Tire Belediyesi olarak İzmir Valiliğine tarihi yapıların restorasyonu ile ilgili en çok proje sunan belediyeyiz, daha da projelerimiz var. Bu çalışmalarda eski valilerimizden Sayın Cahit Kıraç, Sayın Mustafa Toprak ve şimdiki Valimiz Sayın Erol Ayyıldız’ın çok büyük destekleri var, kendilerine buradan bir kere daha teşekkür ediyorum’’ dedi.

Başkan Çiçek'in konuşmasından sonra İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale ile birlikte konuşmacılara teşkkür ederek hediyelerini takdim ettiler. 

alt