Tire’de Festival Havasında Deve Güreşi

alt

Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek’in himayesinde bu yıl 17.’si düzenlenen Tire Deve Güreşleri, festival havasında geçti.

 

Tire Maltepe Arena’da yapılan 17. Tire Deve Güreşi Şenliği’ne 5000 civarında izleyici katılırken 90 tane pehlivan deve farklı kategorilerde 1. olmak için güreşti.

22 Ocak Pazar günü Maltepe Arena’da düzenlenen güreşler aynı zamanda bir ilke sahne oldu. Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgeleri’nden toplam 90 şampiyon devenin katıldığı güreşler bu güne kadar düzenlenen organizasyonların aksine tam bir sessizliğe sahne oldu. Organizasyon komitesi, yakın zamanda ülkemizde meydana gelen terör olaylarında şehit olanlara saygı amacıyla güreşlerde davul ve zurna çalınmasını yasakladı.

Deve Güreşi Şenliği Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek’in konuşmaları ile başladı. Başkan Çiçek konuşmasında gelenek ve göreneklerimizin önemine vurgu yaparak şu ifadelere yer verdi: ‘’Memleketleri memleket yapan örf ve adetleridir. Örf ve adetlerine sahip çıkan memleketler geleceğe daha emin adımlarla ilerler. Örf ve adetler insanları her daim bir arada tutar, bizler, Yüce Türk Milleti olarak bir ve beraberce her daim ayakta olduğumuz sürece bizi ne terör ne de başka olaylar yıkamaz beraberliğimizi bozamaz. Bugün yine örf ve adetlerimize sahip çıkarak deve güreşlerimizin 17.’sine sahip çıkıyoruz ve çıkmaya da devam edeceğiz. Festivallerimiz her yıl bir önceki yıldan daha kapsamlı olarak devam ediyor. Bölgede bulunan develerimiz ve çevre bölgelerden gelen develerimizle Tire Deve Güreşleri için bölgenin en prestijli güreşlerinden biri diyebiliriz. Tire, Deve Güreşleri için önemli bir merkez haline gelmiştir. Organizasyonda emeği geçen Zabıta Müdürümüze, Kültür Müdürümüze ve personellerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum’’

Güreş sonrası kategorilerinde 1. olan deve sahiplerine kupaları Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven ve Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek tarafından verildi.
alt