Yapımı Devam Eden Projelerimiz

 
 Tire Belediye Başkanı Tayfur ÇİÇEK'in Projeleri Hakkında
 
alt
alt
Kent Müzesi Projesi
Yöremizin kültür ve geleneği Tire Kent Müzemiz ile emin ellerde. Tiremizin tarihini kent müzemiz ile gelecek nesillere ulaştırıyor ve yöremizi tüm yönleriyle tanıtıyoruz. Belediyemizin çalışmalarıyla ziyaretçilerimize kapsamlı bir şekilde Tiremizi anlatacak müzemizi yakında hizmete açıyoruz. Müze içerisinde yörenin kültürel, sanatsal ve zanaatsal tarihine ışık tutacak, yerli, yabancı tüm ziyaretçilerine modern etnografik sergileme alanlarının yanı sıra zengin hareketli hareketsiz görsellerle desteklenen sunumlar, bilgilendirmeler yapılacaktır.

alt
 
Kent Müzesi Projesi Katkılarınızla Kent Tarihimize Iışık Tutacak

alt
alt
Gölet Rekreasyon Alanı ve Gölet Restaurant Projesi
Tiremizin görselliğine güzel bir proje daha ekleniyor. Belediyemizin ilçemizde gerçekleştirdiği yapımı süren projeyle mesire yerleri ile çevrili bir gölet ve şehri tepeden gören modern bir restorana kavuşuyor.
alt

altalt
Eski Perakendeci Hali İş Merkezi Projesi
Eski Perakendeci Hali halkımızın istediği proje ile yeniden ayağa kalkıyor. Referandumla belirlenen ve ihalesi yapılan proje yakında hayata geçiriliyor. Şehrimiz kalbi diyebileceğimiz merkezi bir noktada inşa edilecek binada; yeni işyerleri ve dükkânların yanı sıra otoparkı ile şehir trafiği içerisindeki park sorununa bir nebze de olsa çözüm olacak.
alt
 
alt
 Bedesten Projesi
15. yüzyılda Tire ekonomisinin önemli merkezlerinden olan Bedesten (Kapan Hanı), Tire Belediyesi’nin başlatmış olduğu restorasyon çalışmaları ile tekrar faaliyete geçirilecektir. Bedesten yenileme çalışmaları başlatılmıştır.
alt
alt
Arappınarı Rekreasyon ve Mesire Alanı Projesi
Düzenleme çalışmalarının hızla devam ettiği Arappınarı Rekreasyon Projesi Tire Belediyesi Fen işlerinin kontrollünde devam etmektedir. Proje tamamlanınca ilçemiz sakinleri ve yabancı ziyaretçilerimiz doğanın içerisinde yeşil ile buluşup temiz hava alabilecekleri ve piknik yapabilecekleri bir alana kavuşacaklar. Restore edilen eski tekke ve tarihi binaları ziyaret edebileceklerdir. Misafirlerimiz bölgeye, yapılan yeni yol çalışmaları ile kısa sürede ulaşabilirler.
 alt
 alt
Gökçen Efe Meydanı (İtfaiye meydanı) İş Merkezi Projesi
Gökçen Efe Meydanı için önemli bir proje hayata geçiriliyor. Belediyemizin destekleriyle ilçemizin önemli meydanlarından Gökçen Efe Meydanı’nda yeni bir proje yapılandırılıyor. Bu projede; öğrencilerimize modern bir yurt, adalet sarayında çalışanlar ve çevre sakinleri için yeni işyerleri yapılıyor. Alt katta da bir alışveriş merkezi halkımızın hizmetinde olacak.

alt

alt
alt
Kent Ormanı Projesi
Belediyemiz daha temiz hava daha sağlıklı nesiller için çalışmalarını sürdürüyor. Tire Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nün özverili çalışmaları ile ilçemiz büyük bir yeşil alana, Tire Kent Ormanı’na kavuşmuş olacak.
 
alt
 alt
3D Sinema
Tire Kent Müzemiz içinde yer alan Seha Gidel 3D Sinema salonumuz 5x15 metre boyutundaki perdesi, 3D görüntü ve ses sistemleri ile donatılmıştır. Salon 250 koltuk kapasitesi ile halkımızın hizmetine açılmıştır.
alt
 alt
Geleneksel Rahvan At Yarışları, Deve Ve Boğa Güreşleri
Tire Deve Güreşleri etkinliği Ege bölgesinde yapılanların arasında en önemlilerindendir. Belediyemizin organize ettiği Deve Güreşi müsabakaları her yıl belirlenen tarihlerde yapılmaya devam etmektedir.

Rahvan At Yarışları’nın bu yıl üçüncüsü düzenlendi. Tire Belediyesi Spor Kulübü’nün geleneksel hale getirdiği binlerce kişinin izlediği Maltepe Mevkiinde gerçekleştiriliyor. Yarışlara yurdun dört bir tarafından yarışmacılar katılıyor. Yaklaşık 100 at şampiyonluk için yarışıyor. Yarışlara Tokat, Ordu, Kayseri, Bursa, Antalya, Denizli, Nazilli, İzmir, Ödemiş, Menemen, Turgutlu ve Kemalpaşa gibi il ve ilçelerinden çok sayıda katılım gerçekleşiyor.

2013 yılındaki yarışmalarda at sahipleri Tire ilçesinin gerek saha, gerek organizasyon yönünden çok başarılı olduğunu söyleyerek, Türkiye Şampiyonası'nın Tire de yapılması gerektiğini bir kez daha vurgulayarak federasyondan istekte bulundular.

Boğa  güreşleri, Tire Belediyespor yararına düzenlenen güreşlere, Aydın, Muğla ve İzmir'den yaklaşık 180 boğa katılıyor. Maltepe Mevkii'ndeki güreşler için düzenlenen özel arenada başlayan etkinlik yaklaşık 10 saat sürüyor. Güreşleri Ege Bölgesi'nin yanı sıra Rize ve Artvin'den gelen izleyiciler de takip ediyor. Güreşleri 40 dereceyi aşan sıcağa rağmen yaklaşık 10 bin kişi izliyor. 
alt
alt
Tire Belediye Konservatuvarı
Sanatçının ve sanatseverin dostu olan belediyemiz, bünyesinde oluşturduğu kursları Belediye Konservatuvar’ı çatısı altında buluşturdu. Merkez binası içinde; resim, seramik ve benzer sergiler açarak, sürekli ve düzenli temsiller ve konserler ile halkımızın sanatla olan bağını asla koparmıyor. Sanatsal çalışmalar Konservatuvar çatısı altında devam etmekte, Sanat derslerinde; Seramik, Cam Üfleme kursları, Müzik derslerinde; Klasik Türk Müziği, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği kursları (Ses, enstrüman, koro ve solo dersleri), Halk Oyunları ve Tiyatro dersleri verilmektedir.
alt
alt
Yalınayak Hamamı Projesi
İlçemizde ilk hamam olarak da bilinen Yalınayak Hamamı belediyemiz tarafından yenilerek eski günlerine döndürme çalışmaları yakında başlayacaktır.
alt
 alt
Kutu Han Projesi
İlçemizin ticaret tarihinde önemli bir yeri bulunan ve döneminde kentin merkez çarşısı Kutuhan’ın restorasyon çalışmaları başlıyor. Tahtakale meydanına bitişik konumlandırılmış yapı, iki katlı ve çok odalı ve farklı ticarethane, dükkân ve barınma alanları özellikleri ile dikkat çekiyor. Yapının yenileme çalışmalarının başlaması ile eski hareketli günlerine geri dönmesi hedefleniyor.
alt
alt
Turizm Gezi Programları
Belediyemizin organize ettiği ve 2 yıldan bu yana devam eden, zengin tarihi ve kültürü ile dikkatleri sürekli üzerine çeken ilçemizi daha doğru tanıtmak için oluşturduğumuz gezi ve bilgilendirme faaliyetlerimiz hızla sürmektedir.

Organizasyonlar; Tiremize gelen yerli, yabancı turistlerin Tire Salı Pazarını ve El Sanatları Çarşısını (Keçeci, Nalıncı, Urgancı, Beledi Dokuma) ziyareti, İzmir’den acentelerin günübirlik organizasyonlarıyla yapılan geziler, Üniversitelerden tez çalışmaları için gelen öğrenci grupları, TV belgesel program ekipleri, İzmir’den derneklerin bir grup oluşturup ziyaretleri şeklindedir.

İlçemizi ziyarete gelenler arasında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nden 50 öğrenci, Urla Belediye Başkan’ın eşinin organize ettiği 90 kişilik grup, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Yeniden Tur’un organizasyonuyla gelen 400 bayan, Konya Selçuk Üniversitesi Şehir Planlamacığı bölümü eğitmenleri ve öğrencilerin çalışmaları için gelen 40 kişi, Süleyman Demirel Üniversitesi Fotoğrafçılık Kulübü’nden 30 öğrenci, Türkiye Polis Emeklileri Sosyal Yardım Derneği  İzmir Şubesi üyeleri 45 kişi, Almanya’dan Türkiye, Kuşadası’na gelen 30 kişilik grup, Ören Belediye Başkanı’nın Eşi ve Belediye Personeli 90 kişi, Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve Uygulama Merkezi öncülüğünde gelen 25 kişilik yabancı öğrenci grubu sayılabilir.

Gruplarımızı; Salı Pazarı, El Sanatları Çarşısı (Keçeci, Nalıncı, Semerci, Beledi Dokuma)  yanı sıra Yavukluoğlu Külliyesi, Necip Paşa Kütüphanesi gibi birçok tarihi mekânları gezdirmekte ve bilgi vermekteyiz. Çalışmalarımız titizlikle sürdürülmektedir.
alt
alt
Uluslararası Halk Oyunları Şenliği (4 Eylül Kutlamaları Kapsamında)
Bugüne kadar gerek yurtta, gerekse yurt dışında katıldıkları pek çok festivalle ilçemizin adını tanıtan ve başarılarıyla akıllarda, gönüllerde yer eden Tire Belediye Konservatuvarı Halk Oyunları Topluluğu, 4 Eylül Kurtuluş Şenlikleri kapsamında gerçekleştirilen Uluslararası Halk Oyunları Şenliği'ne katıldı.

İlçemizde Belediyemizin ev sahipliğinde gerçekleşen Halk Oyunları Şenliği’ne Gürcistan'ın “Erisioni”, Hırvatistan'ın “Matıja Gubec”, Togo'nun “Atopani”, Bulgaristan'ın “Iskra”,  Polonya'nın “Anilani”, Macaristan'ın “Balassi” ,  Makedonya'nın “Kud Kıtka” , KKTC'nin “Yenierenköy, Belediyesi” , Beyaz Rusya'nın “Guda” , Romanya'nın “Dorul” ekipleriyle, ülkemizden de “Balçova Belediyesi Efem G.S.K.” ve  Tire Belediye Konservatuvarı Halk Oyunları Topluluğu katıldılar.
alt

 alt

İbn-İ Melek Cami Minare Projesi
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 Modern görünümüyle ilçemiz çehresinde özgün bir yapıt olacak İbn-i Melek Cami Projesi’nde camimizin minareleri belediyemizin destekleriyle yükselecek.

alt

alt

Taekwondo Başarı Ödülü
İlçemizde açılan spor kurslarından olan Taekwondo savunma sporu eğitimleri hem kış hem de yaz dönemlerinde devam etmektedir. Farklı yaş ve branşlarda düzenli olarak sürdürülen eğitimlerle birçok başarıya imza atılmıştır. 2012 yılı içerisinde İzmir ilinde, Ege Bölgesi’nde ve Uluslar arası şampiyonalar ve organizasyonlarda Tire Belediyespor Taekwondo takımlarımız ödüller kazandılar. Başarılarımız sürüyor…

alt