El İşi

Untitled Document
Tire el sanatları, sadece erkek hakimiyetinde sanmayın, hanımlar da erkekler kadar marifetli ve çalışkan. Özellikle hanımların ürettiği iğne oyaları, danteller, diğer bazı ev malzemeleri içtenliği, söylenmeyen sözleri, duyguları yansıtmaktadır.
 
Evleri süslemekte, çeyizlerde kullanılan el işleri, ev ekonomisine katkısı olması için Türkiye'nin en büyük canlı, samimi halk pazarı olarak nitelendirilen Tire pazarının “Kadınlar Pazarı” kısmında satılmaktadır da. Bu el işleri içinde dünya literatürüne “Türk Danteli” olarak geçmiş iğne oyaları ayrı bir güzelliğe sahiptir.
 
Malzemesi ipek olan oyalarda ipeğin yanında pamuk ya da sentetik ipler de kullanılmaktadır. Küçük iğnelerle yapılan oyaların, düğümleri sıklaştıkça örgü gözleri küçülmektedir. İğne üzerine iplikle ilmik atmak ve iğne ile ipliği bu ilmik içinden çekerek yapıılabilen iğne oyalarının tekli sarmasında önce kumaşa bastırılan iğne oyalarının kare ve üçgen olmak üzere iki ilmik çeşidi bulunur.
 
Tekli sarma ve çiftli sarma biçiminde yapılabilen iğne oyalarının tekli sarmasında önce kumaşa bastırılan iğnenin üstüne ipliğin sağdan sola doğru çevrilmesiyle bir halka oluşturulur. Bunlar belirli aralarda tekrar edilir ve zürafa denilen birinci sıra tamamlanır. İkinci sırada kök, kaya ve ara oya gibi bordürünü oluşturacak motifler meydana getirilir. Bu motiflerin çoğunda Tire’nin sembolü olarak manilere, türkülere konu olmuş karanfil, gül, lale gibi çiçekler işlenir, böylece iğne oyaları Tireli hanımların estetik anlayışlarını anlatmak açısından da Tire kültürünün birer parçası olur.
 
Kaynak: Burcu Aydınoğlu