Sanayi ve Endüstri

Untitled Document
Günümüzde Tire ekonomisi tarım, ticaret ve sanayiye dayanmaktadır. Tarım ürünleri başta süt hayvancılığı olmak üzere, zeytin, incir, ceviz, kestane, karadut, buğday, arpa, tütün, pamuk ve her türle meyve, sebzeden oluşmaktadır.
Tire'deki sanayi ve ticaret faaliyetleri de çoğunlukla tarım ürünlerine dayanmaktadır. Sanayi kuruluşlarının büyük bir kısmı tarım ürünlerini işlemektedirler. Konserve fabrikaları, süt ve süt ürünleri tesisleri, tarım makinası fabrikaları, zeytinyağı üretim tesisleri, et ve et ürünleri imalathaneleri akla gelen ilk örneklerdir.
 
Öte yandan Tire ekonomisi,  Organize Sanayi Bölgesi ile son yıllarda hızlı bir gelişim ile yüzünü sanayi ürünlerine çevirmiştir. Tire Kutsan, Barem Ambalaj gibi Türkiye'nin kağıt ve ambalaj endüstrisinde önde gelen firmaları, Tire'de faaliyet göstermekte; Tire Organize Sanayi Bölgesi kapsamında tekstil, sigara, tıbbı malzeme, ağaç ürünleri, makina ve gıda  gibi sektörlerde  üretilen ürünler Türkiye'nin ve dünyanın pek çok yerine pazarlanmaktadır.
 
Kaynak: A. Levent Ertekin