Sultan Nevruz

Untitled Document Nevruzun tadına varmak niyetindeyseniz mutlaka Tire 'ye gelmelisiniz; çünkü 21 Mart’da Bahar bayramı olarak kutlanan Sultan Nevruz Tire’de halka mal olmuştur. Nevruz Tire’de hiçbir siyasi amaç güdülmeden neşe içerisinde kutlanmaktadır. O gün halk sözleşmişcesine Tire’yi çepeçevre saran tepelerde bir araya gelmektedir.

Sultan Nevruz Tire nin en eski ve köklü geleneklerindendir. Ankara Savaşı sonrasında Timur, kışı Tire de geçirir ve ayrılırken ordusundaki yaralı ve yaşlıları Tire’de bırakır. Tire’de yaşamaya başlayan bu orta Asyalılar kültürlerindeki Nevruz geleneğini hem sürdürür hem de Tirelilere de aktarırlar.

Evliya Çelebi, Kanuni Sultan Süleyman' nın Rodos Seferi sonrasında Tire'nin Balpınarı yaylasında kaldığını, buranın suyunu çok sevdiğini, yaylayı öven bir şiir yazdığını ve bir fermanla halkın her sene burada gezip eğlenmesini istediğini rivayet etmektedir.

Nevruz 21 Mart günü kabul edilse de Tire’de 21 Mart’ı takip eden ilk pazar günü kutlanmaktadır. Nevruz tarihini hava şartları da etkilemektedir. Hava çok soğuk ya da yağmurlu ise Nevruz hiçbir anons ve ilan olmadan haberleşmişçesine bir sonraki pazara ertelenir.

Nevruz hazırlıkları bir gün önceden başlar. Aileler bir araya gelip Balım Sultan, Taştepe, Maltepe ve diğer mesire alanlarında piknik yapıp eğlenirken; Tire’nin yeşilliğine eklenip mavi gökte rengarenk süzülen uçurtmalar da Nevruz eğlencesiyle özdeşleşmiştir.

Kısacası Tire’de her Sultan Nevruz, yüzyıllardır şenlik havası içinde kutlanır.

Kaynak: Burcu Aydınoğlu