Birlikte Başardık Yine Başaracağız

Birlikte Başardık Yine Başaracağız

Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek Tire Belediyesi’nde görev yapan personel ve ailelerini, mevcut muhtarlar, muhtar adayları ve azalarının, kooperatif, oda, dernek başkanları ve yönetim kurulu üyelerini farklı günlerde Tire Gölet Restoran’da yapılan yemekte ağırladı. Başkan Çiçek düzenlenen yemeklerde Tire’ye yaptığı hizmetleri ve gerçekleşen projeleri anlattı. BİRLİKTE BAŞARDIK 1999 senesinde ANAP’tan Tire Belediye Başkanı seçilip göreve

Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek Tire Belediyesi’nde görev yapan personel ve ailelerini, mevcut muhtarlar, muhtar adayları ve azalarının, kooperatif, oda, dernek başkanları ve yönetim kurulu üyelerini farklı günlerde Tire Gölet Restoran’da yapılan yemekte ağırladı. Başkan Çiçek düzenlenen yemeklerde Tire’ye yaptığı hizmetleri ve gerçekleşen projeleri anlattı.

BİRLİKTE BAŞARDIK

1999 senesinde ANAP’tan Tire Belediye Başkanı seçilip göreve başladığını ifade ederek sözlerine başlayan Başkan Çiçek: ‘’2004 senesinde çok az bir farkla seçimi kaybettik. O dönem CHP’den aday olan eski bir bakanımızla yarış sırasında oylar bölündü ve genç bir arkadaşımız belediye başkanlığına seçildi. Seçimi kaybettikten sonra kimseye küsmedim, darılmadım, hep halkımızın yanında oldum, yine onların sorunları ile ilgilendim ve 2009 yılında bu sefer DP’den aday olarak karşınıza çıktım. O dönem çok büyük bir sinerji oluşturduk. DP’deki genç arkadaşlar ve eski demokratlar ile mükemmel bir uyum yakalayıp çalıştık. 2004 senesinde bizlere rakip olan aynı arkadaşlarla yine 2009 seçimlerinde yarışa girdik ve en yakın rakibimize 2500 oy fark atarak yeniden başkan seçildim. 2014 senesinde bizzat CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun daveti ile CHP’den Tire Belediye Başkan adayı olarak seçime girdim ve 64 yıl sonrasında Tire’de CHP’ye sizlerle beraber seçim kazandırdık. 2019 Mart seçimleri için şimdi de DSP’den Tire Belediye Başkan Adayı olarak karşınızdayım. Ben hiçbir zaman bir partiden seçilip başka bir partiye geçmedim. Hep görev süremi tamamladıktan sonra şartlar gereği parti değişimi yaptım. Şimdiki mevcut şartlarda ise CHP, Tire’yi İYİ Parti’ye bıraktı. 64 yıl sonra seçim kazandırdığımız parti bizi aday göstermedi. Ben de bana inanan, beni seven ve destekleyen insanları yarı yolda bırakmamak adına tekrar aday oldum. 15 yıl boyunca sizlere hizmet ettim. Sizlerin başını öne eğecek hiçbir karara imza atmadım atmam da. Bütün güzel işleri birlikte başardık, yine başaracağız.

31 MART AKŞAMI HERKES TİRE’Yİ KONUŞACAK

Şimdi yarışa sıfırdan başlıyoruz. 2009 senesinde DP’den Tire Belediye Başkanlığını kazandığımız zaman, gazeteci Yavuz Donat televizyonda seçimlerle ilgili: ‘’Tire’ ye dikkat etmek lazım. Bir tarafta eski bakanın aday olduğu CHP, diğer tarafta iktidar partisinin mevcut belediye başkanı aday iken, DP Tire’de seçimi kazandı.’’ demişti. 31 Mart akşamı göreceksiniz tüm televizyonlar yine Tire’ yi, Tire’de ittifaklara rağmen halkın zaferini konuşacak. DSP çatısı altında Atatürkçü, Lâik, Çağdaş ve Demokrat Tireliler‘ den oluşan insanların başarısını konuşacak.

BELEDİYECİLİK BİR AŞKTIR

Benim iki mesleğim var; birincisi öğretmenlik. Öğretmenlik bir değerdir, yetiştirdiğimiz insanları başarılı görmek bizler için gurur kaynağıdır.

İkincisi ise belediyecilik. Belediyecilik, bizim için aşktır. İlk başkan seçildiğimde PETKİM’de bir müdür vardı. Allah rahmet eylesin Ali Urgancıoğlu bana dedi ki: ” bir; kimsenin ekmeği ile oynama, iki; boğazından haram lokma geçirme.” 15 yıl boyunca benim düsturum bu oldu. 15 yıl boyunca sizlerin katkıları ile işler yaptık. Kimseye ayrımcılık yapacak hiçbir şeyin altına imza atmadım, attırmadım.

Bazen duygusal davrandığım oldu ama hep hakkaniyetli davrandım. Bu sayede pek çok insan kazandık. Çünkü biz insanları hatalarıyla da sevdik. Tatil düşkünü bir insan değilim, iki gün bile Tire’den ayrılsam aklım hep Tire’de ve işlerde oldu. Saat düşünmeden çalıştım.

‘DÜŞÜN, TASARLA, HAYATA GEÇİR’

Bu iş benim için bir tutku. Düşünüyorsunuz, tasarlıyorsunuz, teknik ekiple konuşup icraata dönüştürüyorsunuz. Düşünceleri faaliyete geçirmek büyük bir mutluluk bizler için. ‘Düşün, tasarla, hayata geçir. ‘ Çalışma felsefimiz bu. Bunlar için bilgi birikimi lazım ve personelinize de projeye inandırmak lazım.

YAPACAKLARIMIZ BİTMEDİ

Çöplen Deresindeki çalışmalar bitmek üzere, sırada Panayır(Çayırlı), Havuzlu Park ve Değirmendere var.
Üniversite için de büyük bir adım attık ve dört yıllık Ege Üniversitesi Çim Uygulama Merkezini Tire’ ye kazandırdık. Gökçen’ de kurulacak olan üniversite seneye öğrenci almaya başlayacak. Fakültelerin ayak sesleri duyulmaya başlandı. Bu gurur hepimizin!

TİRE MARKA ŞEHİR OLACAK

65 milyon TL’lik stat yaptık. Muhalefetin de önerisi ile adı ‘Tayfur Çiçek Stadı’ yapıldı. Bu da polemik konusu oldu. Gerekirse onu da değiştiririz. Stat yetmez dedik oteli de getirdik. Gerekli düzenlemeler sonrasında ihaleye çıktık ve Otel Ramada geldi. Şehrin çıtasını yükselten işler yapmaya devam edeceğiz. Bu sayede Tire marka şehir olacak.

BURADAKİ HERKESİN KALBİ TİRE İÇİN ATIYOR

Tire’ye hizmet etme yarışında olan herkes burada. Bazı siyasiler merak ediyordur, buraya kaç kişi gelmiş? Nasıl gelmiş? Diye. Burada oturacak yer yok herkes gönülden geldi. Biz üç dönem yani 15 sene boyunca Tire insanının ne kadar duyarlı olduğunu ve işin ehline verilmesi konusunda nasıl hareket ettiğini, defalarca ispat ettik ama siyasiler bunu anlamadı ya da anlamak istemedi. Tayfur Çiçek hangi partiye gitse sandıktan çıkıyor, bu işte sihirbazlık var diyorlar. Biz gönüllere giriyoruz, sihirbazlık yapmıyoruz. Siz de bizim gibi çok çalışın gönüllere girin. Bu işler yapacağız edeceğiz ile olmuyor, hizmet ile oluyor.

BİR TANE ŞAİBEMİ BULUN TÜM MAL VARLIĞIMI KIZILAY’A BAĞIŞLARIM

Ben hiç kavga siyasetinden yana olmadım. Devletin bakanı, milletvekili geldi karşıladım. Görevim boyunca bu sizden bu bizden demedim. Son beş yılda üst üste beş defa ödül aldık. Bu ödelleri Bedesten, Yalınayak, Kutuhan, Kent Müzesi ve Stat projelerimizi hayata geçirerek aldık. O stadı 60 milyona bitirdik iki buçuk senede şimdi o ölçekte bir stadı 300 milyona zor yaparsınız.

Görev yaptığımız 15 yıl boyunca şu benim yakınımdır, bu benim yakınımdır, buna yardımcı olun, ihale verin diyen kimseye itibar etmedim. Belediyenin ihalelerini kim, hangi firma almış bilmem. 15 sene boyunca bir tane ihaleye girmişliğim, karışmışlığım yok. Şimdi internetin başına geçen bize sallıyor. Başkan şunu yaptı, bunu yaptı, yok yeğenler şöyle. Ben yeğenlerime başka işlerde çalışırlarken koşun buraya gelin dedim. Biri Vestel’i, biri banka müfettişliğini, biri silahlı kuvvetleri bıraktı, diğer yeğenim de üniversiteyi tam burslu okuyarak birincilikle bitirip geldi. Hepsi de belediyeye faydalı işler yaptılar. Sadece son beş senede 8 tane müfettiş geldi geçti, evrakları didik didik ettiler, hiçbir şey bulamadılar. Bir tane bir şey bulsunlar bütün malımı mülkümü satar Kızılay’a bağışlarım.

İNSANLARIN TİRE’Yİ GÖRMESİ İÇİN ÇOK SEBEBİ OLACAK

Tire’yi görmek için insanların çok sebebi olacak. İnsanlar nasıl Safranbolu’ya gidiyorsa ki orası sekiz on dükkândan oluşan, eski evlerin olduğu bir yer ancak Tiremiz daha büyük. Bizim Salı Pazarımız, restore edip ayağa kaldırdığımız tarihi yerlerimiz yeter. Ne lüzum vardı Derekahve’ye, Gölete, Stada, ona buna diyorlar. Biz bu hayata ne için geldik? Doğalım boş boş yaşayalım ve ölelim diye mi? Biz hizmet etmek için geldik. Tire,  yaşayan bir şehirdir. Tire, köylüsü ve kentlisiyle modern, çağdaş, Atatürkçü insanların yaşadığı bir şehirdir. Daha yaşanabilir bir Tire için çalıştık ve daha da çalışacağız. Yapacağımız işlerle insanların Tire’ye gelmesi için bir sebebi olacak.

Organize Sanayide 15 yıldır ikinci başkanlık yapıyorum. Bu fabrikalar buraya kendi kendine mi geldi? Büyük fabrikalar buraya gelsin diye uğraştık, kapılarını çaldık, ziyaret ettik. Sütaş’a bedava yer verdiler ama biz gittik, işi çözdük, Tireye getirdik.

SAYIN BAKAN 17 YILDIR NEREDEYDİNİZ?

Şimdi adaylar dolaşıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan eski bakan, Tire’yi dokuz ayda tanınmayacak hale getireceğiz demiş. İyi de 17 yıldır siz iktidardasınız, neredeydiniz? Devletle kavga edecek değiliz, işlerimizde yardımcı olurlarsa da seviniriz. Tire insanı vefakârdır. Yapılan hizmetleri görmemezlikten gelemez. Madem dokuz ayda değişecek, iyi madem şu Belevi yolunu bitirin. Gölge etmeyim yeter.

HAMZA DAĞ! SEN TİRE’YE NASIL GELİYORSUN?

Üniversite için kamulaştırma çalışmalarımız devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin imar plan notlarına Tire’ye üniversite yapılabilmesi için oy birliği ile ekleme yapıldı. Şimdi İzmir Milletvekili Hamza Bey gelmiş: ‘Bizim için öyle üniversite gelecek diye söylemekle, internette reklam yapmakla olmaz. Hani başvuru?’ demiş. Ona buradan diyorum ki yalan söyleme. Biz üniversite için elimizde dosyalarla gelip Mehmet Tekelioğlu’na bunları sunduğumuzda siz orada yok muydunuz? Tire’ye üniversite verirsek bizi Ödemiş’e sokmazlar demediniz mi? Peki siz hangi yüzle Tire’ye geliyorsunuz?

SEÇİME Mİ GİDİYORUZ SAVAŞA MI?

Biz burada muhtar, meclis üyesi ve belediye başkanını seçiyoruz. Seçime mi yoksa savaşa mı giriyoruz? Burada bekâ ve zekâ problemi yok. İnsanları ne diye ittifak adı altında cepheleştiriyorsunuz? Bu neden kaynaklandı? Bu, yerelde güçlü adayların önünü kesmek için yapıldı. Kimseyi hiçbir şey için zorlayamazsınız. Söz ittifakların değil, Tirelilerindir. Yeter, söz milletindir!

Kimsenin projelerden bahsettiği yok. Milletvekilleri geliyor, bakanlar geliyor. O bunu yıkacağım diyor, bu onu değiştireceğim diyor. Proje yok, proje diye anlattıkları ise İzmir Büyükşehir’in yapması gerekenler, o işleri size yaptırmazlar, o işlerin yetkisi Tire Belediyesi’nde değil.

Şurada bir ayımız kaldı. Aynı şehrin insanlarıyız, aynı mahallelerde yaşıyor, birbirimizin yüzlerine bakıyoruz. Kamplaşmaya, cepheleşmeye gerek yok. Yarın yine yüz yüze bakacağız. Önce memleket bilinci olacak. Askere veya dışarıya gittiğimizde önce Tireli var mı diye soruyoruz? Hemşehrilik bunu gerektirir. ”dedi.

İlgili Haberler