1952 yılında Tire’de doğan Çiçek, ilk, orta ve lise öğrenimini Tire’de tamamladı.

Yüksek eğitimi için Buca Mimarlık-Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünde eğitim aldı. Daha sonra, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik-Astronomi bölümünü bitirerek, Lise Matematik Öğretmeni unvanını aldı. Ayrıca Ege Üniversitesi Yabancı Diller Bölümünde Fransızca eğitimini aldı.

Afyon’da başlayıp, Tire’de devam eden Matematik Öğretmenliği görevi 11 yıl sürdü. Kendi isteği ile devlet görevinden ayrılarak, Tire’nin ilk özel dershanesini kurdu.

13 yıl boyunca özel eğitim işletmeciliği yaptı. Bu zaman zarfında, 6 yıl boyunca Ege Üniversitesi Tire Kutsan Meslek Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi olarak hizmet verdi.

1999 yılında yerel seçimi kazanan Tayfur Çiçek, Tire Belediye Başkanı görevine seçildi. 2009 da yapılan yerel seçimlerde Tire halkının teveccühü ile tekrar Tire Belediye Başkanı oldu. 2014 yerel seçimlerinde ise yerel seçimden galip çıkarak, Tirelilerin oylarıyla görevinde 3. dönemine başlamıştır.

14 senelik belediye başkanlığında ilçeye pek çok yatırımlar kazandıran Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, Tire Fakirler ve Güçsüzler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Tire Müze Derneği, Tire Gücü Spor Kulübü Kurucu Başkanlığı, Tire Spor Başkanlığı, Bahçekahveliler Derneği ile Tire Yüksek Okul Yaptırma ve Yaşatma Derneği gibi birçok sivil toplum örgütünün kuruculuğunu ve yöneticiliğini yapmıştır.

Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek evli ve bir çocuk babasıdır.